Dizainerių patarimai: kaip stilingai apšviesti namus
Turbūt sunku šiuolaikiškus namus įsivaizduoti su primityviu apšvietimu – vadinamomis „iljičiaus“ lemputėmis palubėse. Elektros instaliacija šiais laikais – visa filosofija, menas, dizaino subtilybės. Todėl atlikti elektros instaliaciją pačiam – gan sudėtinga misija. Juk kuriant apšvietimą garsiausiuose pasaulio interjeruose, dalyvauja ne tik elektrikai, bet ir šviesų dailininkai, dizaineriai.
Žinoma, apie dizainerių komandą namuose greičiausiai galima tik pasvajoti. Puiku pasikviesti patyrusių elektros instaliacijos profesionalų. Dar puikiau žinoti keletą naudingų patarimų apie apšvietimą – kad galėtumėte kartu su patyrusia elektrikų komanda įsirengti svajonių apšvietimą. Juk norite sutaupyti, bet trokštate, kad jūsų namai atrodytų prabangiai bei skoningai. Taip pat norite, kad namuose visada būtų jauku, patogu. Neįtikėtina, bet visa tai priklauso nuo tinkamos elektros instaliacijos – apšvietimas daro stebuklus.
Apie tokius stebuklus labai gerai išmano Vakarų pasaulyje itin populiari šviesų dailininkė Melanie Freundlich. Brangiai apmokama dizainerė noriai dalijasi patarimais, kuriuos kiekvienas gali pritaikyti savo namuose, rengdamas naują apšvietimą – juk ne kiekvienas gali sau leisti samdyti šviesų dizainerį.
Garsi šviesų dailininkė teigia, jog kambarių apšvietimo grožis slypi įvairovėje. Kuo daugiau įvairovės, tuo patalpos bus malonesnės akiai. Todėl apsvarstykite galimybę apšvietimą naudoti skirtinguose kambario aukščiuose bei vietose.
Puikus sprendimas suderinti apšvietimą į tam tikrus taškus – mėgstamus objektus. Pavyzdžiui, papildomai apšviesti gali būti paveikslai, nuotraukos, antikvarinė vaza sienos nišoje ir panašiai. Čia reikalinga tik fantazija.
Žaiskite šešėlių teatrą. Paprasčiausia kambarį apšviesti viena galinga lempa. Bet taip neteksite intymumo, jaukumo. Ryški šviesa vargins akis. Skirtingoms kambario vietoms suteikite nevienodą apšvietimą. Kai kur patamsinkite, kai kur pašviesinkite. Ten, kur skaitysite, megsite ar dirbsite reikalingas papildomas apšvietimas, šviesi erdvė. Knygų lentyna, stalelis su gėlėmis, kitos kambario vietos gali būti lengvai paskandintos šešėlyje. Tai namams suteiks jaukumo, tarsi šilumos. Ir neprimins ofiso ar konferencijų salės.
Vienos galingos lempos apšviesta virtuvė – pasenęs stereotipas, toks apšvietimas tikrai nepadarys jūsų namų stilingais. Tiesą pasakius, garsiausi apšvietimo dizaineriai teigia – pamirškite žibintą virtuvės palubėje. Jis jums nereikalingas. Nukreipkite atskiras lempas ir apšvietimą į stalą, virtuvės salą, stalviršius, viryklę, kriauklę. Tos vietos, kuriose dirbate – pjaustote, verdate, plaunate, valgote – turi būti apšviestos. Visų pirma dėl patogumo. Ir dėl grožio.
Iš virtuvės keliaukime į vonios kambarį. Šioje patalpoje taip pat nerekomenduojama įrengti tik vieno šviesos šaltinio. Geriau daug, bet mažų lempučių. Jos vonioje sukurs romantišką įvaizdį, šešėliai suteiks jaukumo. Kas kita veidrodis – šalia jo šešėliai nereikalingi. Veidrodyje atspindys turi matytis aiškiai. Tai ypač aktualu moterims, kurioms reikia rytais pasidažyti. Prie blogai apšviesto veidrodžio makiažas niekada nebus sėkmingas. Todėl veidrodį geriausia apšviesti keliomis lempomis.
Bijote, kad taip išplėtus elektros instaliaciją, įrengus tiek daug apšvietimo šaltinių elektros sąskaitos bus didžiulės? Šį mitą specialistai taip pat paneigia. Įsigykite elektrą taupančias lemputes. Ten, kur reikia, įrenkite automatinį apšvietimą – priemenėje, laiptinėje. Kai šviesa nebus reikalinga, ji išsijungs.
Apšviesdami tik tam reikiamas vietas namuose, sutaupysite. Įsivaizduokite, jei svetainėje būtų tik viena lempa, o jūs norėtumėte paskaityti – ko gero, prireiktų stalinės lempos. Jei apšviesite zoną, kurioje skaitote, kitur apšvietimas reikalingas nebus, galėsite jį išjungti.