Užklausos formaPrisegti failą (pvz.: brėžinį)

Žemiau įveskite saugos kodą: captcha

Statybos darbai ⋅ Santechnikos darbai ⋅ Lauko santechnikos darbai
DIRBAME VILNIUJE IR VILNIAUS RAJONE
Kompleksiškai atliekame visus statybos ir santechnikos darbus
Esame atestuota, sertifikuota statybų bendrovė
Konsultacijos ir užsakymai

Šulinio vanduo – skaidrus nebūtinai švarus

Šulinio vanduo – skaidrus nebūtinai švarusNe kiekvienas miestas ir gyvenvietė gali pasigirti kokybiško vandens tiekimu. Turbūt daugeliui yra tekę ragauti geležies, sieros skonio vandens, o ir iš vamzdžių kartais pasirodo ne visai skaidrus, rusvas skystis. Galbūt todėl toks skanus ir gaivus atrodo natūralus vanduo iš paprasto šulinio. Deja, ne giluminis šulinys su vizualiai skaidriu vandeniu gali slėpti ne vieną grėsmę sveikatai.

Centralizuotai tiekiamas vanduo nors kartais nemalonaus skonio, vis dėlto, bakteriologiškai yra saugus. Iš gręžinių į individualius namus ir daugiabučius tiekiamas vanduo išvalomas nuo bakterijų, nitratų ir nitritų. Vanduo taip pat išvalomas nuo geležies ir sieros, kai kuriose šalies savivaldybėse taikomas brangus fluoro šalinimo metodas.

Tačiau Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos duomenimis, apie 25 procentai Lietuvos gyventojų nėra prisijungę prie centrinių geriamojo vandens tinklų. Tai reiškia, kad kieme gali būti atlikti tokie lauko santechnikos darbai – iškastas šulinys, padarytas vandens gręžinys ir pastatyti nuotekų valymo įrenginiai. Tai yra puikūs santechnikos sprendimai, tačiau tik tuomet, kai yra tinkamai atlikti ir kruopščiai prižiūrimi.

Nuo bakterijų iki nuodų

Sveikatos priežiūros specialistai įspėja: šulinio vandenyje gali būti mikroorganizmų, kurie sukelia įvairias ligas ir nitratų bei nitritų. Šiuos galima pavadinti nuodais, sukeliančiais negalavimų.

Mikrobiologinė ir cheminė vandens tarša gali nepadaryti jokios įtakos sveikam žmogui, tačiau itin pavojinga sergantiems, seniems žmonėms, besilaukiančioms moterims ir kūdikiams. Kasmet užregistruojami keli kūdikiai, apsinuodiję šulinio vandeniu. Ne paslaptis, jog kartais pasitaiko net mirties atvejų.

Tačiau šie grėsmingi faktai nereiškia situacijos be išeities. Taip pat jie nereiškia, jog šulinių, šaltinių, individualių gręžinių vandens nebegalima naudoti. Tuo labiau, jog ne visur įmanoma prisijungti prie vandentiekio tinklų ir tenka spręsti, kokie lauko santechnikos darbai bus atlikti.

Daugiausia taršos – kaimuose

Lietuvoje šachtinių šulinių ir gręžinių yra dešimtys tūkstančių. Skaičiuojama, jog apie 30-yje procentų šulinių yra viršijamos mikrobiologinės arba cheminės taršos normos.

Remiantis Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos statistika, daugiausiai bakterijomis užterštų šulinių rasta Marijampolės apskrityje. Chemiškai šuliniai labiausiai užteršti aplink Šiaulius. Tačiau ir kituose rajonuose dalis šulinių taip pat yra užteršti. Ypač tarša didelė daug gyventojų turinčiose gyvenvietėse, kaimiškose teritorijose. Tiksliau, tose teritorijose, kuriose intensyviai vykdoma ūkinė veikla. Atsakymas, kodėl ten vanduo labiausiai užterštas, labai paprastas: teršalai, ypač cheminiai, lengvai į šulinius kartu su gruntiniu vandeniu patenka iš dirbamų laukų, daržų, gyvulių tvartų ar net lauko tualetų.

Net ir taip užterštas šulinio vanduo gali turėti puikų skonį ir būti skaidrus it krištolas. Deja, vien vizualus apžiūrėjimas tikrosios vandens kokybės neatskleis – būtini tyrimai.

Tyrimai – neišvengiami

Žinoma, galima numoti ranka, ir vartoti netirtą vandenį toliau, teigiant, kad žmonės tai darė daugybę metų. Ne kiekvienas organizmas yra imlus mikroorganizmams ir net cheminei taršai. Tačiau ligoti, seni žmonės, besilaukiančios moterys rizikuoja.

Nežinant valgiui ir gėrimui naudojamo vandens kokybės, apsisaugoti galima jį virinant. Taip žūsta visi organizmai. Cheminiai teršalai lieka. Štai kodėl sveikatos priežiūros specialistai ragina bent kartą per metus nepagailėti kelių eurų ir šulinį arba gręžinį išsitirti. Šeimoms, kuriose yra nėščiųjų ar kūdikių, mikrobiologinis ir cheminis vandens tyrimas nieko nekainuoja.

Galima išvalyti

Blogi šulinio ar gręžinio tyrimai nereiškia, jog jų nebegalima naudoti. Pavyzdžiui, šulinį galima išvalyti mechaniškai – išleisti vandenį, nuvalyti rentinius, pašalinti susikaupusį dumblą, atliekas. Sudėtingesnis būdas, bet, ko gero, efektingesnis, yra dezinfekuoti vandenį. To atlikti pats užteršto šulinio savininkas negali. Šulinio dezinfekciją atlieka tik įgaliojimus ir licencijas turinčios įmonės.

Kai šulinys išvalomas, labai svarbu nuo jo pašalinti visus įmanomus taršos šaltinius. Jei neįmanoma iškasti naujo šulinio ar įrengti naujo gręžinio, kuo toliau nuo vandens šaltinio reikia perkelti lauko tualetą, netoliese nestatyti automobilių, nelaikyti gyvulių ir panašiai.

Jei šulinys naujoje gyvenamojoje vietoje dar neiškastas, būtina pasirūpinti sanitarine jo zona. Jei gyvenama ūkiškai (gyvuliai, daržas), šulinys privalo būti kuo toliau nuo ūkinių objektų. Idealu, jei šalia šulinio nestatoma technika, automobiliai. Šulinio papėdę būtina išgrįsti akmenimis, išpilti cemento pagrindą – tai padės apsisaugoti nuo taršos.

Šulinį būtina reguliariai valyti ir periodiškai atlikti tyrimus. Jie būtini bent kartą per metus. Ypač po lietingo sezono, žiemos. Ruduo, žiema Lietuvoje labai lietingi, į gruntą patenka daug kritulių vandens, kuris išplauna teršalus iš žemės ir jie patenka į šulinius.

 

Kodėl mes?

Garantija darbams
Kvalifikacijos atestatai
Įgaliotas atstovas
Dirba profesionalai
Konsultacijos ir priežiūra
Žinomų gamintojų medžiagos

Verta žinoti

Susipažinkite su mūsų kompanijos atliktais darbais bei įgyvendintais projektais

Turite klausimų?

Mūsų specialistai jums padės

Užduoti klausimą

Kiti mūsų projektai

Mus rasite

  • UAB “S Project”
  • Kareiviu gatve g. 7, Vilnius
  • info@sproject.lt
  • +370 690 00046

Mes dirbame su:

..